Porady eksploatacyjne pralek, zmywarek oraz kuchni...

 

        Urządzenia AGD tak jak każde inne, wymagają okresowej konserwacji. Korzyści z tego wynikające to przede wszystkim dłuższa żywotność sprzętu, oraz sprawniejsze działanie. Postaram się po krótce nakreślić najlepsze naszym zdaniem sposoby konserwacji i eksploatacji urządzeń AGD.

 

 

        Pralka...

 

        Wydaje mi się że w dzisiejszych czasach jest to jedno z najbardziej i najczęściej eksploatowanych urządzeń agd. Szczególnie intensywnie jest to widoczne w licznych rodzinach. Przed przystąpieniem do używania pralki dobrze jest skorzystać z wytycznych producenta opisanych w instrukcji obsługi takich jak np.: pojemność wsadu czy twardość wody, ponieważ zdarza się że niektóre problemy eksploatacyjne wynikają z przeciążania sprzętu, bądź z nie zabezpieczania sprzętu przed odkładaniem się kamienia pomimo iż np. mamy twardą wodę.

        Zbyt duża ilość wsadu bądź wsad nie zgodny z przeznaczeniem użytkowania często powoduje np. zbyt szybkie zużycie amortyzatorów, łożysk oraz z powodu mogących się pojawiać zbyt mocnych drgań - ogólne zbyt szybkie zużycie sprzętu a nawet uszkodzenie pociągające poważniejsze konsekwencje takie jak np. zalanie mieszkania.

        Jeśli chodzi o konserwacje to zasadniczą rolę odgrywa tu systematyczność. Szczególnie jeśli wiemy że mamy twarda wodę i skłonności do odkładania się kamienia, nie należy zaniedbywać konserwacji i przynajmniej raz na dwa miesiące użyć środka konserwującego i włączyć pralkę na najdłuższy program z najwyższą temperaturą. W przeciwnym razie jeśli ten okres się wydłuży np. rok albo i więcej, użycie takiego środka może spowodować nieodwracalne uszkodzenia sprzętu np. oderwany kawałek kamienia może uszkodzić grzałkę i spowodować zwarcie a w konsekwencji też i uszkodzenie modułu. 

 

        Zmywarka...

        

        Urządzenie bardzo przydatne w gospodarstwie domowym. Niestety również i ono wymaga zachowania pewnych zasad eksploatacyjnych. Jedną z nich jest używanie zgodnie z przeznaczeniem. Naruszenie tej zasady może również spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Dlatego tez bardzo istotne jest aby przed rozpoczeciem używania zmywarki, zapoznac się z instrukcją obsługi. Na pewno nie należy oczekiwać od urzadzenia że rozpusci ciała stałe takie jak etykiety, folie, piasek czy tez kosci. Próba wymuszenia na sprzecie takiej pracy może zakonczyc sie powazną awaria.

        Jeśli chodzi o konserwacje, to podobnie jak w przypadku pralki kłania sie systematyczność. NIE STOSOWAĆ "kreta" oraz innych mocnych substancji nie przeznaczonych do konserwacji zmywarek. Dobrym natomiast rozwiązaniem są dostępne w sklepach gospodarczych lub marketach, pojemniczki wielkości dawnych kaset magnetofonowych z płynaem czyszczącym. Należy użyć go zgodnie z instrukcją obsługi przynajmniej raz na dwa miesiące. Użycie go dopiero po roku lub dłużej, również jak w przypadku pralki, może przynieść odwrotny efekt.