środa, 19 lipiec 2023 04:03

Dlaczego gdy nadchodzi burza, dobrze jest wyłączyć pralkę z prądu ? Featured

Written by
Rate this item
(1 Vote)
ChatGPT

       Gdy nadchodzi burza, istnieje ryzyko wystąpienia przepięcia elektrycznego, które może spowodować uszkodzenia w urządzeniach elektronicznych podłączonych do sieci energetycznej. Dlatego zaleca się wyłączanie pralki oraz innych podobnych urządzeń z prądu podczas burzy, inaczej niezbedna będzie interwencja naprawy i serwisu pralek z Krakowa.

  A zatem:...

Podstawową przyczyną, dla której burza może prowadzić do przepięć elektrycznych, jest wyładowanie atmosferyczne. Kiedy błyskawica uderza w ziemię lub w bliską okolicę, powstaje potężna energia elektryczna. Ta energia może rozprzestrzeniać się po sieci energetycznej i dotrzeć do domowych urządzeń elektrycznych, takich jak pralka.

W przypadku przepięcia, napięcie w sieci może wzrosnąć znacznie powyżej standardowego poziomu zasilania. Urządzenia elektroniczne, takie jak pralki, są zaprojektowane do pracy w określonym zakresie napięcia, i przekroczenie tego zakresu może spowodować uszkodzenia. Przepięcie może uszkodzić czułe układy elektroniczne w pralce, takie jak sterownik, wyświetlacz czy inne podzespoły.

Dodatkowo, burza może wywołać zakłócenia elektromagnetyczne, które mogą wpływać na działanie urządzeń elektronicznych. Te zakłócenia mogą powodować nieprawidłowe funkcjonowanie pralki, takie jak przestoje, błędne odczyty, czy awarie. To niejednokrotnie może prowadzic do konieczności wezwania serwisu naprawczego pralek z Krakowa.

Wyłączanie pralki z prądu podczas burzy minimalizuje ryzyko uszkodzeń spowodowanych przepięciem. Po wyłączeniu prądu, pralka nie jest już podłączona do sieci energetycznej i nie jest narażona na niespodziewane wzrosty napięcia. Tym samym, chroni się w ten sposób urządzenie przed możliwymi uszkodzeniami.

Należy jednak pamiętać, że samo wyłączenie pralki z prądu nie gwarantuje pełnej ochrony przed przepięciami. W przypadku silnych burz, które generują potężne wyładowania atmosferyczne, przepięcia mogą się rozprzestrzeniać po sieci elektrycznej i dotrzeć do urządzeń, nawet jeśli nie są bezpośrednio podłączone do prądu. Dlatego zaleca się również korzystanie z zewnętrznego zabezpieczenia przed przepięciami, takiego jak listwa zabezpieczająca z filtrem przeciwprzepięciowym.

Podsumowując, wyłączanie pralki z prądu podczas burzy jest zalecane ze względu na ryzyko przepięć elektrycznych, które mogą uszkodzić urządzenia elektroniczne. Jest to prosta i skuteczna metoda minimalizowania ryzyka uszkodzeń w czasie burzy. Jednak w przypadku silnych burz, warto również rozważyć dodatkowe zabezpieczenia, takie jak listwy przeciwprzepięciowe, aby zapewnić dodatkową ochronę przed przepięciami dla wszystkich urządzeń w domu.

    Gdyby jednak pechowo nastapiła jakaś awaria, i niezbędna była by interwencja naprawy i serwisu pralek w Krakowie, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi fachowcami.

Read 544 times Last modified on środa, 19 lipiec 2023 10:13

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

5 comments

 • Comment Link Zenon niedziela, 30 lipiec 2023 04:22 posted by Zenon

  Co moge powiedzieć... mnie swego czasu dzieliło dosłownie kilka sekund, no i BUM, poszła. Trudno. Drugim razem muszę reagowac szybciej. Pozdrawiam.

 • Comment Link Grażyna środa, 26 lipiec 2023 05:10 posted by Grażyna

  Dziś ma padać, więc warto byc w "pogotowiu". Mamy ponoc jakies tam specjalne zabezpieczenia ale wiadomo, róznie to w życiu bywa. Pozdrawiam.

 • Comment Link Patryk poniedziałek, 24 lipiec 2023 04:39 posted by Patryk

  Cóż, burza potrafi sporo namieszac. Nie trzeba nawet pioruna, ale wystarczy tylko impuls elektromagnetyczny z niego. Dzieki i pozdro.

 • Comment Link Endrju piątek, 21 lipiec 2023 10:54 posted by Endrju

  No ja to po prostu kiedys nie zdążyłem. No i poszło. Moduł zjarany i ogólnie reszta do bani. Także dzieki za super artykuł. Pozdrawiam.

 • Comment Link Lucjan czwartek, 20 lipiec 2023 12:21 posted by Lucjan

  No niestety trzeba uważać !!! Wystarczy "chwila" nieuwagi i może byc kłopot. le dzieki za sensowny artykuł i pozdrawiam.